Konya Şeffaf Plak Tedavisi

  Dişler çiğneme ve ısırma gibi fonksiyonlarla görevli yapılardır. Dişler konuşma eyleminin düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için de önemlidirler. Doğuştan veya gelişimsel sebeplerden meydana gelen sorunlar dişlerin çene üzerinde çapraşık ve düzensiz bir şekilde dizilmesi ile sonuçlanabilir. Yamuk, üst üste binmiş dişler kişide özgüven problemlerine sebep olabileceği gibi konuşma ve yemek yeme gibi eylemleri de olumsuz yönde etkileyebilirler. Tüm bu bahsettiğimiz olumsuzluklar ortodonti tedavileri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Şeffaf plak tedavisi de bu ortodonti tedavilerinden biridir.

  Konya şeffaf plak tedavisi (konya invisalign tedavisi) ve diğer ortodonti uygulamaları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

  Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

  İnvisalign olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi, diş ile uyumlu şeffaf plaklar yardımı ile diş düzenindeki bozuklukların giderilmesidir. Ortodonti tedavisi, tedavi sırasında kullanılan braketler ve zincirler sebebi ile birçok kişiyi korkutmaktadır. Gerek bu apareylerin uzun süre dişte kalması gerekse de diş görünümünü etkilemeleri sebebiyle insanlar ortodonti tedavilerine mesafeli kalmaktadır. Ancak tüm bu bahsettiğimiz sorunlar teknolojinin gelişimi ve şeffaf plak tedavisi gibi uygulamaların ortaya çıkması ile çözülmüştür. İstenildiği zaman çıkarılıp takılabilen bu plaklar diğer ortodonti uygulamalarına kıyasla çok daha konforludurlar. Bununla birlikte şeffaf yapıda olmaları sebebiyle diş üzerinde fark edilmeleri çok zordur. Tüm bu avantajlar şeffaf plakları, ortodonti tedavisi talep eden hastalar için ilk tercih haline getirmiştir. 

  Şeffaf Plak Hangi Durumlarda Kullanılır?

  Şeffaf plaklar dişlerdeki çapraşıklıkları, boşlukları, diş düzensizliklerini gidermek için kullanılır. Diş teli kullanmak istemeyen çocuk ve yetişkin hastaların ortodontik tedavilerinde şeffaf plak tedavisi sıkça uygulanmaktadır.

  Şeffaf Plak Tedavisi Ne İşe Yarar?

  Yaklaşık 10 gün aralıklarla değiştirilen şeffaf plaklar, dişleri ideal konumlarına doğru kademeli bir şekilde yönlendirirler. Bunu dişlere sürekli ancak ayarlanmış bir kuvvet uygulayarak yaparlar. Böylece tedavinin sonunda dişler olmaları gerektikleri konumlara gelir ve hastalar düzenli yani inci gibi diye tabir edilen dişlere kavuşabilirler.

  Şeffaf Plak Avantajları Nelerdir?

  Şeffaf plakların en önemli avantajları şüphesiz hasta tarafından takılıp çıkarılabiliyor olmalarıdır. Bu diğer ortodonti uygulamalarına kıyasla çok daha konforlu bir kullanım imkânı sunar. Şeffaf plaklar yemek yendiği sırada çıkarılabilir. Diş bakımı ve şeffaf plak temizliği tamamlandıktan sonra ise yeniden takılabilirler.

  Şeffaf plakların bir diğer önemli avantajı ise diş üzerinde neredeyse görünmez olmalarıdır. Şeffaf ve uyumlu yapıları sebebi ile fark edilmeleri çok zordur. Bu da şeffaf plakları özellikle yetişkin hastalar için vazgeçilmez bir uygulama haline getirir. Şeffaf plaklar, kullanım kolaylıkları, görünümleri ve konforları ile çocuk hastalarda da iç rahatlığı ile kullanılabilirler.

   Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Şeffaf plak tedavisi kişiye özel olarak yürütülen bazı süreçler barındırır. Tedavi öncesinde gerçekleşen diş muayenesi sırasında hastanın ağız, çene ve diş yapısı incelenir. Hekim, hastanın sıkıntılarını tespit eder ve kayıt altına alır. Daha sonra ise dişler üzerinde birtakım ölçümler gerçekleştirilir. Bu ölçümler ışığında diş plaklarının modellemesi yapılır. Kişiye özel olarak üretilen şeffaf plaklar son olarak hastaya sunulur. Plaklar, hasta ihtiyacına göre birden fazla olacak şekilde üretilirler. Her bir plak zaman içerisinde hedef dişleri ideal konumlarına yönlendirir. Ortalama 10 gün içerisinde görevini bitiren plaklar yenisi ile değiştirilir. Yeni plak da aynı şekilde dişi ideal konumuna bir kademe daha yaklaştırır. Bu süreç tedavi sonlanana kadar devam eder. 

  Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Şeffaf plak tedavisi ortalama olarak 4 ila 15 ay kadar sürmektedir. Bu süre aralığının bu kadar açık olmasının sebebi; kişilerin ihtiyaçlarının ve dolayısıyla tedavi sürelerinin değişiklik gösterebilmesidir. Her diş problemi kendi içinde özeldir. Farklı yaklaşımlar, uygulamalar gerektirebilir. Bu uygulamaların süresi de problemin kapsamına göre değişiklik gösterir. 

  Şeffaf Plaklar Günde Kaç Saat Takılmalıdır?

  Şeffaf plaklar günde en az 20 ila 22 saat kullanılmalıdır. Yani şeffaf plakların uyurken çıkarılması önerilmez. Şeffaf plaklar fotoğraf çekimlerinde belli olmasalar bile hasta istemine bağlı olarak çıkarılabilirler. Yine yemek yeme ve diş bakımı süresince de ağızda olmamalarında bir problem yoktur. Ancak bu süre olabildiğince kısa tutulmalıdır. Şeffaf plaklar ne kadar düzenli ve çok kullanılırlarsa tedavi o kadar hızlı bir şekilde sonlanır.

  Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları Konya

  Şeffaf plak tedavisi, günümüz teknolojisi sayesinde mümkün olan modern bir ortodonti uygulamasıdır. Bu uygulama kişiye özel olarak gerçekleştiği için şeffaf plak tedavisi fiyatları 2023 de kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Konya şeffaf plak fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Konya Ortodonti Uzmanı Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?