Konya Diş Sıkma Botoksu

  Dişler ve çene ile alakalı en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi diş sıkma hastalığıdır. Tıp dilinde bruksizm ismiyle bilinen bu hastalıkta, hastalar istemeden dişlerini sıkarlar ve gıcırdatırlar. Bu durum gün içerisinde olabildiği gibi uyurken de meydana gelebilir. Uyurken hastalar dişlerini gıcırdattıklarını fark etmezler. Ancak diş gıcırdatma bazen başka odalardan bile duyulacak kadar şiddetli olabilir. Bu rahatsızlık hastaların hayat kalitesini büyük oranda düşürür. Hastalar çene bölgelerinin sürekli kasılmış halde olduğunu, dişlerinin ve çenelerinin ağrıdığını söylerler. Diş gıcırdatma hastalığı, dişler üzerinde de yıkıcı etkileri olan bir rahatsızlıktır. Sürekli birbirlerine sürtünen dişler zaman içerisinde aşınırlar. Aşınan dişlerde ağrı görülebilir, aynı zamanda çürüklere karşı daha korunmasız olurlar. Bu da beraberinde birçok ağız ve diş sağlığı hastalığına davetiye çıkarabilir.

  Diş sıkma botoksu (massater botoks) bruksizm olarak bilinen diş sıkma hastalığının tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamada çenenin kasılmasına ve dişlerin gıcırdamasına sebep olan kaslar rahatlatılır. Böylece diş sıkma hastalığı ve beraberindeki rahatsızlıklar tedavi edilmiş olur.

  Konya diş sıkma botoksu ve diş gıcırdatma tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

  Bruksizm Nedir?

  Bruksizm kişilerin dişlerini istemsizce sıkması veya gıcırdatması durumuna verilen isimdir. Bu durum birçok sebeple meydana gelebilir. Tedavi şekilleri de hasta talebine ve doktor kararına göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde masseter botoks olarak bilinen işlem ile bruksizm tedavisi kolayca yapılabilmektedir. 

  Masseter Botoks Nedir?

  Masseter botoksu, çenenin kasılmasına ve dişlerin gıcırdamasına sebep olan kasların; botoks enjeksiyonları ile dereceli olarak güçsüzleştirilmesi yani rahatlatılmasıdır. Bu uygulama diş gıcırdatma hastalığının en kolay tedavilerinden biridir. Doktor tarafından hastaya özel olarak planlanan masseter botoks işlemi hemen hemen 10 dakika içerisinde son bulmaktadır. Böylece hastalar hızlı ve konforlu bir şekilde sağlıklarına kavuşabilirler. 

  Diş Sıkma Botoksu Neden Yapılır?

  Diş sıkma botoksu; diş gıcırdatmaya bağlı meydana gelen olumsuzlukların önlenebilmesi, çene ve diş ağrısı gibi belirtilerin giderilmesi için yapılır. Diş sıkma durumu oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Aşırı stres gibi sebeplerden ortaya çıkan diş sıkma ve diş gıcırdatma durumu yalnızca dişlere değil çeneyi meydana getiren dokulara da zarar verir. Masseter botoksu olarak da bilinen işlem tüm bu olumsuzlukları gidermek için yapılır.

  Diş Sıkma Botoksu Faydaları Nelerdir?

  Diş sıkma botoksu sayesinde hastalar, diş gıcırdatma ve bunun yol açtığı rahatsızlıklardan kurtulabilirler. Diş sıkma botoksunun en önemli faydası, çene kaslarını gevşetmesidir. Böylece hastaların çene bölgesindeki gerginlik hissi ortadan kaybolur. Diş sıkma durumu sonlanır, dişlerin sürtünmeye bağlı aldıkları zarar engellenmiş olur. Diş sıkma botoksu ile hastaların daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku düzenine kavuştuğu da bilinmektedir. 

  Diş Sıkma ve Diş Gıcırdatma Neden Olur?

  Bruksizm olarak da bilinen diş gıcırdatma rahatsızlığı en çok aşırı stres ve uyku bozuklukları sebebi ile görülmektedir. Genetik faktörler de diş sıkma sebepleri arasında yer alır. Bunlara ek olarak; birtakım ilaçlar, nörolojik veya psikolojik rahatsızlıklar, parkinson hastalığı, ortodontik problemler ve epilepsi de bruksizme yol açabilmektedir. 

  Diş Gıcırdatma Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Diş gıcırdatma tedavisi, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bunun sebebi bruksizm nedenlerinin kişiden kişiye değişiklik gösterebilmesidir. Diş gıcırdatma rahatsızlığı, massater botoks ve ortodonti tedavileri ile ortadan kaldırılabilir. Diş gıcırdatmanın sebebi ortodontik problemler ise hastanın diş ve çene yapısı detaylıca incelenir. Diş dizilimi ve çene ile alakalı problemler çeşitli ortodontik apareyler ile giderilir. Böylece hastalar sağlıklarına kavuşurlar.

  Bunun dışında en kolay ve en sık tercih edilen yöntem diş sıkma botoksudur. Diş sıkma botoksu ile hastalar 10 dakika gibi kısa bir sürede bruksizm rahatsızlığından kurtulabilirler.

  Diş Sıkma Botoksu Nasıl Yapılır? Masseter Botoks Nasıl Yapılır?

  Diş sıkma botoksu detaylı bir ağız, diş ve çene muayenesinden sonra yapılır. Bu işlemin tüm aşamaları doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Massater botoks işleminde, masseter kasına botoks enjeksiyonu yapılır. Böylece bu kasın gerginliği azaltılır, kas kademli olarak güçsüzleştirilir ve rahatlatılır. Bu durum çiğneme, ısırma ve konuşma gibi eylemleri etkilemez. Massater botoks işlemi 10 dakika içerisinde son bulur ve hastalar işlemin hemen ardından günlük yaşamlarına geri dönebilirler. 

  Diş Sıkma Botoksu Fiyatları Konya

  Diş sıkma ve diş gıcırdatma rahatsızlığı günümüzde oldukça sık görülen bir durumdur. Bunun sebebi modern çağın insanlar üzerinde yarattığı aşırı stres ve anksiyetedir. Elbette bunlara ek olarak bazı ortodontik problemler ve hastalıklar da diş sıkmaya sebep olabilir. Diş sıkma tedavisi, bu hastalıkların türüne göre hasta için özel olarak planlanır. Diş sıkma tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri diş sıkma botoksudur. Diş sıkma botoksu fiyatları hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

  Konya masseter botoks fiyatı ve diş sıkma tedavisi fiyatı hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?