Konya Erişkinlerde Diş Teli Tedavi

  Ortodonti tedavilerinin genelde çocuk ve gençlik çağında yapıldığı düşünülse de yetişkinlerin de ortodonti tedavisi görmesi mümkündür. Diş düzeni, çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de çok önemlidir. Gerek diş bakımı ve konuşma sırasında yaşanan sorunların çözülmesi gerekse de güzel bir gülüşe sahip olmak için yetişkinler de sık sık ortodontik tedavilere başvurmaktadır. Dişlerde görülen çapraşıklık ve düzensizlikler kişilerin sosyal yaşamını derinden etkileyebilmektedir. Diş görünümü sebebiyle özgüven düşüklüğü yaşayan hastalar sosyal yaşamlarında ve iş hayatlarında büyük zorluklar çekebilmektedir. Bu durum başlı başına büyük bir sorundur. Neyse ki çeşitli ortodonti uygulamaları ile yetişkinler de sağlıklı ve düzenli bir diş görünümüne kavuşabilir. Hangi yaşta olurlarsa olsunlar hep hayal ettikleri kusursuz ve göz alıcı gülümsemeye sahip olabilirler.

  Konya erişkin diş teli tedavisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir, Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu gibi alanında uzman bir diş hekiminden randevu alabilirsiniz.

  Erişkin Ortodontisi Nedir?

  Erişkin ortodontisi, yetişkin bireylerin dişlerinde görülen düzensiz ve çarpık görünümün düzeltilmesidir. Yetişkinler, halk arasındaki yanlış algı sebebi ile ortodonti tedavilerinden kaçınırlar. Ortodontik tedavilerin hala yalnızca diş telleri gibi konfor bakımından zayıf ve estetik olarak yetersiz apareylerle yapıldığı düşünülür. Ancak günümüzde diş rengi ile uyumlu veya şeffaf yapıda olabilen apareyler sayesinde yetişkinler de düzenli bir diş görünümüne sahip olabilmektedir. Bu apareyler istenildiği zaman çıkarılıp takılabilen yapıda olabilir. Boyutları ve görünümleri de eski uygulamalara kıyasla dişlere daha uyumlu, daha estetik yapıdadır.

  Yamuk Dişler Her Yaşta Düzeltilebilir Mi?

  Yamuk, çapraşık ve düzensiz dişler her yaşta ortodontik uygulamalar sayesinde düzeltilebilir. Lingual ortodonti tedavisi, şeffaf plak tedavisi ve ortognatik cerrahi gibi tedavi uygulamaları ile yetişkinlerin diş dizilimini düzenlemek mümkündür. Konya yetişkin ortodonti tedavisi Uzm. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu tarafından yapılmaktadır. 

  Erişkinlerde Görülen Ortodonti Problemleri Nelerdir?

  Çocukluk çağında düzeltilmeyen ortodontik problemler yetişkinlik çağında da hasta için problem teşkil etmeye devam ederler. Erişkinlerde görülen ortodontik problemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çapraşık, yamuk dişler.
  • Çene üzerinde yanlış konumlanmış dişler.
  • Çene pozisyonlarında meydana gelen bozukluklar. (Olması gerektiğinden ileride veya geride konumlanan çene)
  • Diş ve dudak uyuşmazlıkları.
  • Çenenin dar olması.

  Çene ve iskeletle ilgili problemler, yetişkinlerde ortognatik cerrahi veya kompanzasyon tedavisi ile tedavi edilmektedir.

  Konya Erişkin Ortodonti Uygulamaları Nelerdir?

  Erişkin ortodonti uygulamaları çocuk ortodonti uygulamaları ile benzerlik gösterir. Ancak erişkinler, çok daha küçük, konforlu ve renk bakımından dişlerle uyumlu braketler tercih edebilmektedir. Yine yetişkin ortodonti tedavileri, şeffaf plaklarla da yapılabilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse erişkin ortodonti tedavisinde kullanılan uygulamalar şunlardır:

  • Şeffaf plaklar (İnvisalign Tedavisi)
  • Estetik Braketler
  • Kapalı Braketler
  • Lingual Braketler (Görünmeyen Diş Teli)
  • Ortognatik cerrahi

  Erişkinlerde Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Erişkinlerde ortodonti tedavisi, ortodonti uzmanı tarafından kişiye özel olarak planlanan süreçler içerir. Bu süreçler dahilinde hastanın ağız, çene ve diş yapısı detaylı olarak muayene edilir. Bu muayeneler ve incelemeler sonucu elde edilen bulgular eşliğinde kullanılacak materyallere karar verilir. Ortodonti uygulamasının seçilmesinde hastanın talepleri de göz önünde bulundurulur. Yetişkinler genelde porselen braketleri veya şeffaf plakları tercih etmektedir. Eğer ortodonti tedavisi çene ile ilgili ise ortognatik cerrahiye başvurulur. Ortognatik cerrahi de dahil olmak üzere tüm ortodonti uygulamaları hastanın düzenli ve göz alıcı dişlere kavuşabilmesi için yapılır. Böylece hem diş düzensizliğine bağlı meydana gelen işlevsel sorunlar giderilir hem de hastalar güzel bir gülümsemeye kavuşmuş olurlar.

  Bahsettiğimiz ortodonti uygulamaları hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Şeffaf Plak Tedavisi, İnvisalign Tedavisi, Şeffaf Diş Teli Tedavisi ve Ortognatik Cerrahi gibi yazıları inceleyebilirsiniz.

  Erişkinlerde Ortodontik Tedavi Fiyatları Konya

  Erişkin ortodonti tedavisi birçok farklı uygulama ile yapılabilmektedir. Bu uygulamaların tamamı kişinin problemlerine ve ihtiyaçlarına özel olarak doktor tarafından planlanır. Böylece tedavi daha isabetli ve yararlı hale gelir. Erişkinlerde ortodonti tedavisi genelde estetik açıdan iyi görünümlü veya diş üzerinde hiç belli olmayan apareylerle yapılır. Tedavinin kişiye özel planlanması sebebi ile erişkinlerde ortodontik tedavi fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Konya erişkin tel tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?