Konya Çocuklarda Ortodontik Tedavi

  Dişler, çocukların gelişimlerini doğrudan etkileyen önemli yapılardır. Bu yüzden çocuklarda beslenmenin düzenlemesi, diş bakımının takip edilmesi ve çocukların düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmesi gerekir. Çocukluk çağında meydana gelen diş çürükleri ve bunlara bağlı yaşanan diş kayıpları; çocukların daimi dişlerini olumsuz etkiler. Süt dişleri en az sürekli dişler kadar değerli ve önemlidir. Çünkü süt dişleri, sürekli dişler için yer tutma görevi görürler. Eğer süt dişi kayıpları önlenemezse veya süt dişi kaybından sonra gerekli önleyici tedaviler yapılmazsa sürekli dişlerin düzeni bozulabilir. Sürekli dişler çapraşık ve yamuk bir görüntüye sahip olabilir hatta gömülü kalabilirler. Bunlara ek olarak kalıtımsal veya sonradan kazanılan diğer sebepler de çocuklarda çapraşık dişlere sebep olabilmektedir.

  Konya çocuk ortodonti tedavisi sayesinde çocukların dişlerinde meydana gelen bozukluklar, yamukluklar ve çarpıklıklar giderilebilir. Böylece çocuklar, dişlerini saklama ihtiyacı duymadan güvenle ve neşe ile gülümseyebilirler.

  Çocuklarda ortodontik tedavi hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Konya Çocuk Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

  Çocuk Ortodonti Nedir?

  Çocuk ortodonti, çocukların estetik olarak zengin, düzenli ve sağlıklı bir diş yerleşimine sahip olabilmeleri için yapılan diş hekimliği uygulamalarıdır. Bu uygulamalar sayesinde dişlerin düzenini bozabilecek, dişlerde çapraşıklık meydana getirebilecek problemler belirlenir. Koruyucu ve önleyici tedaviler ile çocukların diş sağlıkları güvence altına alınır. Eğer dişlerde çoktan çarpıklıklar meydana gelmeye başlamışsa çocuğun yaşına göre belirlenen özel tedavi planları oluşturulur. 

  İlk Ortodontik Muayene Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

  İlk ortodontik muayene çocuklarda 6 ila 7 yaşları arasında yapılmalıdır. Gelişim çağındaki çocuklarda çene gelişimi sırasında meydana gelen sorunlar, diş çürükleri, erken diş kayıpları ve daha birçok etmen çapraşık dişlere sebep olabilmektedir. Ortodontik muayeneler sayesinde bu problemler erkenden tespit edilebilir. Bu problemleri durdurmaya yönelik önlemler alınabilir ve gerektiğinde çeşitli ortodonti tedavileri ile dişler düzenli bir görünüme kavuşturulabilir. 

  Çocuklarda Görülen Ortodonti Problemleri Nelerdir?

  Çocuklarda en sık görülen ortodontik problemler şunlardır:

  • Ters Kapanış: Ters kapanışta üst dişler ve üst çene; alt dişler ve alt çenenin gerisinde konumlanır. Ters kapanış sıkça karşılaşılan ortodontik problemlerden biridir. 
  • Açık Kapanış: Açık kapanış üst ön dişlerle alt ön dişlerin birbirlerini gerektiği gibi örtememesidir. Çene kapalı pozisyona getirildiğinde üst dişlerle alt dişler arasında bariz bir boşluk vardır.
  • Derin Kapanış: Derin kapanışta üst çene alt çeneyi 1 ila 2 milimetreden daha fazla örter. Bu normal olmayan bir durumdur. Çene kapalı olduğunda alt dişler üst dişlerin gerisinde kalır. Örtülü kapanış olarak da bilinir. 
  • Diastema: Yan yana olan dişler arasında bariz boşluklar vardır. Dişler birbirleri ile bağlantı kuramazlar. 
  • Arka Bölge Çapraz Kapanış: Üst çenede bulunan arka dişler, alt çenenin içine doğru çapraz bir şekilde kapanırlar. Arka bölge çapraz kapanışta diş eti yaralanmaları diğer rahatsızlıklara kıyasla daha sık görülebilir. Bu ortodontik problem diş kaynaklı veya iskelet kaynaklı olabilir. Erkenden tedavi edilmesi önerilir.
  • Ön Diş Çapraz Kapanış: Ön diş çapraz kapanışta üst dişler, alt dişlerin gerisinde kalacak şekilde konumlanırlar. Arka bölge çapraz kapanış gibi bu da diş veya iskelet kaynaklı olabilir. Bu problem diş sağlığı ve çene gelişimi açısından oldukça tehlikelidir, acil tedavisi gerekir.
  • Çapraşıklık: Çapraşıklık, erken süt dişi kaybına, diş çürüklerine veya diş çene uyumsuzluğuna bağlı ortaya çıkabilen ortodontik bir rahatsızlıktır. Dişler birbirlerinin önüne veya arkasına gelecek şekilde çıkmıştır. Estetik olmayan bir görünüşe sebep olur.
  • Protüzyon: Protüzyon, üst dişlerin ağız dışına doğru eğimli olması durumudur.

  Çocuk Ortodonti Uygulamaları Nelerdir?

  Çocuklarda meydana gelen ortodontik problemlerin tedavisinde birçok ortodonti uygulaması kullanılabilir. Bu uygulamalar teknolojinin gelişimi ile birlikte zaman içerisinde daha konforlu ve modern bir hal almıştır. Konya çocuk ortodontisinde sıkça kullanılan uygulamalara örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Çene genişletme apareyleri.
  • Diş teli tedavisi.
  • Şeffaf plak tedavisi.
  • Ağız içi hareketli apareyler.
  • Ağız içi sabit apareyler.
  • Ağız dışı apareyler.
  • Diş çekimi uygulamaları.

  Bu uygulamalardan hangisinin seçileceği ortodontist tarafından belirlenir. Bu süreçte hastanın ve ebeveynin talepleri de göz önünde bulundurulur. Konya Çocuk Ortodonti Tedavisi Uzm. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu tarafından yapılmaktadır.

  Çocuklarda Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Çocuklarda yapılan ortodontik tedavi; ortodontik problemin türüne, tedavide kullanılacak olan apareye ve ek tedavi uygulamalarına göre değişiklik gösterebilir. Ortodonti tedavileri öncelikle detaylı bir diş hekimi muayenesi ile başlar. Bu muayene sırasında çocuğun ağız, çene ve diş yapısı özenle incelenir. Karşılaşılan problemler kayda alınır. Elde edilen bulgular eşliğinde hastanın ve ebeveynlerin talepleri göz önünde tutularak bir tedavi planı hazırlanır. Bu tedavi planı koruyucu-önleyici uygulamalar içerebileceği gibi diş teli tedavisi ve şeffaf plak tedavisi gibi uygulamalar da içerebilir. Tüm bu uygulamalar, çocukların daha sağlıklı ve düzenli bir diş dizilimine sahip olabilmesi için yapılır. Böylece çocuklar dişlerini saklamadan gülümseyebilir, akran zorbalığı gibi olumsuz durumlardan korunabilirler.

  Şeffaf plak tedavisi ve diş teli tedavisi hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

  Çocuklarda Ortodontik Tedavi Fiyatları Konya

  Çocuklar ilk sürekli dişlerinin çıkması ile birlikte düzenli olarak ortodontik kontrollerden geçmelidir. Bu kontroller diş düzeni ve çene yapısındaki olası problemleri tespit etmek amacı ile yapılır. Erkenden tespit edilen ortodonti problemleri koruyucu diş hekimliği uygulamaları ile önlenebilir. Böylece çocukların dişleri ve gülüşleri güvence altına alınır. Yine bu muayeneler sayesinde gerektiği durumlarda ortodontik tedaviler erkenden uygulanabilir.

  Bahsettiğimiz tedaviler tamamıyla kişilere özel olarak planlanırlar bu yüzden çocuklarda ortodontik tedavi fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Konya çocuk tel tedavisi fiyatları ve diğer konular hakkında bilgi için bizi arayabilir, Konya Çocuk Ortodonti Uzmanı Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?