Blog geri dön
Ortodontik Tedavide Kullanılan Braket Çeşitleri Nelerdir

Ortodontik Tedavide Kullanılan Braket Çeşitleri Nelerdir?

Braketler diş teli tedavisinde oldukça sık kullanılan ortodontik apareylerdir. Bu apareyler dişlerin ideal konumlarına dönmeleri, diş düzeninin sağlanması için kullanılırlar. Zaman içerisinde gerek tıp biliminde gerekse de teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde yeni braket çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bunlar eski braketlere kıyasla çok daha estetik bir görünüme sahip olabilmektedirler. Konya diş teli tedavisinde en sık kullanılan braket çeşitleri şunlardır:

  • Metal Braketler: Diş teli veya braket denildiğinde akla gelen braket çeşidi metal braketlerdir. Dişlere yerleştirilen metal braketlerin ortasından ark teli adı verilen ince bir tel geçer. Bu yapılar bir bütün haline gelerek dişlerin ideal konumlarına dönebilmeleri için sürekli bir kuvvet oluştururlar. Günümüzde üretilen metal braketler, eski braketlere kıyasla çok daha küçük ve konforludur. Aralarından geçen ark teli, hastanın talebine göre farklı renklere sahip olabilir.
  • Seramik Braketler: Seramik braketler beyaz renge sahiptirler ve diş üzerinde daha az belli olurlar. Genelde bu sebepten tercih edilirler. Metal braketlere kıyasla daha kırılgan olan seramik braketler genelde yetişkin hastalarda tercih edilmektedir. 
  • Lingual Braketler: Lingual braketleri diğer braketlerden ayıran nokta dişlerin arka yüzeyine yapıştırılıyor olmalarıdır. Yani dışarıdan fark edilmeleri neredeyse imkansızdır. Genelde de bu sebepten tercih edilirler. Lingual braketler kişiye özel olarak üretilirler.
  • Porselen Braketler (Şeffaf Braket): Porselenden üretilen bu braketler, diş renginde oldukları için bazen şeffaf braket veya görünmez braket olarak da isimlendirilebilirler. Bu braketler genelde dışarıdan belli olmamaları ve estetik olarak hoş bir görüntüye sahip olmaları sebebiyle tercih edilirler. Metal braketlere kıyasla daha kırılgan olsalar da dikkatli bir kullanımla hem işlevselliği yüksek hem de estetik aparatlardır.

Bu konularda daha detaylı bilgi için sitemizde yer alan: Seramik Diş Teli Tedavisi, Şeffaf Diş Teli Tedavisi ve Diş Teli Tedavisi isimli yazıları inceleyebilirsiniz. 

İnvisalign Tedavisi (Telsiz Diş Tedavisi)

Konya invisalign tedavisi, diş teline gerek kalmaksızın gerçekleştirilen bir ortodonti uygulamasıdır. Kişiye özel olarak üretilen şeffaf plaklarla yapılan bu tedavi, diş tellerine kıyasla çok daha konforludur. Dikkatli bakılmadığında şeffaf yapıya sahip olan bu plakları fark etmek çok zordur. Hastanın kendisi tarafından çıkarılıp takılabilen şeffaf plaklar, bu yönleriyle diğer ortodonti uygulamalarından ayrılmaktadırlar.

Konya invisalign tedavisi hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan İnvisalign Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Ortodonti tedavisi hakkında merak ettikleriniz için sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden bize ulaşabilir, Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?