Blog geri dön
İnvisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

İnvisalign Tedavisi Nedir?

Halk arasında şeffaf plak tedavisi olarak bilinen invisalign tedavisi; diş düzenini sağlamak için kullanılan ortodontik bir tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama son yıllarda gerçekleşen teknolojik gelişmeler sayesinde mümkün olmuştur.

Büyüme çağında dişler gelişimsel veya kalıtımsal birtakım problemlere sahip olabilir. Bu problemler diş düzeninden ve çene yapısından kaynaklanıyor olabilir. İnvisalign tedavisi, diş düzeninde meydana gelen bozuklukları, çarpıklıkları gidermek için tercih edilir. Öncesinde diş teli gibi uygulamalar ile düzeltilen bu bozukluklar, günümüzde invisalign olarak da bilinen şeffaf plaklarla yapılabilmektedir. Şeffaf plaklar gerek estetik olarak daha güzel bir görüntü sağlamalarından gerekse de diş tellerine kıyasla daha konforlu olmalarından çok daha sık tercih edilmektedirler.

Şeffaf Plak Günde Kaç Saat Takılmalı?

Şeffaf plaklar, günde 20 ila 22 saat boyunca ağızda kalmalıdır. Ağızda ne kadar kalırlarsa dişler ve diş düzeni üzerindeki etkileri o kadar hızlı bir şekilde görülmeye başlanır. Yemek yemeden önce şeffaf plaklar çıkarılabilir. Yine ağız ve diş temizliği sırasında da gönül rahatlığı ile çıkarılabilirler. Ancak invisalign tedavisinde, şeffaf plakları doktorun önerdiği süre boyunca kullanmak çok önemlidir. Bu yüzden yemek yedikten ve ağız bakımı sağlandıktan hemen sonra geri takılmalıdır.

Şeffaf plaklar, diş tellerinin aksine çıkarılabilir ve yeniden takılabilir yapıdadırlar. Görünümleri diş tellerine kıyasla çok daha estetiktir. Dikkatli bakılmadığında dışarıdan fark edilmeleri çok zordur. Bu yüzden sosyal etkinlikler sırasında çıkarılmalarına gerek yoktur. 

İnvisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İnvisalign tedavisi, diş hekimi tarafından kişiye özel planlanan süreçler içerir. Şeffaf plakların kullanım süresi de bu süreçler dahilinde planlanır. Şeffaf plaklar genelde 7 ay ile 15 ay boyunca kullanılmalıdırlar. Diş düzeninin ve çene yapısının durumuna göre bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Hastalar, doktorlarının önerdiği süre boyunca şeffaf plaklarını kullandıkları takdirde diş düzeninde kayda değer düzelmeler görülür. Böylece hastalar, tedavi sonlandıktan sonra göz alıcı gülümsemelere kavuşabilirler. Dişleri ile ilgili yaşadıkları sağlık problemlerinden kurtulabilirler. Sosyal yaşamlarında çok daha dışa dönük, gülümsemekten korkmayan bireylere dönüşebilirler.

Konya invisalign tedavisi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?