Blog geri dön
İnvisalign Tedavi Süresi Nedir

İnvisalign Tedavi Süresi Nedir?

İnvisalign tedavisi genelde 7 ila 15 ay boyunca devam etmektedir. Bu süre elbette ağız ve diş yapısında bulunan problemlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süre boyunca belirli aralıklarla diş hekimi kontrolü gerçekleştirilir. Bu kontrollerde şeffaf plaklar, dişlerin pozisyonuna göre değiştirilir. Genelde plakların tamamı tek bir defada üretilir, yani her diş hekimi kontrolünde yeniden ölçüm alınmasına gerek kalmaz. Düzenli aralıklarla değişen bu plaklar, dişlere uyguladıkları sürekli kuvvet sebebiyle zaman içerisinde dişleri ideal konumlarına yönlendirirler. Böylece ağız ve diş yapısında bulunan problemler, dişlerdeki çarpıklıklar kademe kademe düzeltilir. Hastanın sağlıklı dişlere ve göz alıcı bir gülümsemeye sahip olabilmesi için tüm modern imkanlar sevk edilir. 

Şeffaf Plak Günde Kaç Saat Takılmalı?

İnvisalign tedavisinin bir diğer adı şeffaf plak tedavisidir. Bu tedavide kullanılan plaklar, diğer ortodonti uygulamalarındaki aparatlara kıyasla istenildiği zaman çıkarılıp takılabilmektedir. Hasta bu çıkarıp takma işlemini kendisi yapabilir. Yemekten önce çıkarılan plaklar, yemeğin ardından ağız ve diş bakımından sonra geri takılabilir. Böylece kişiler hem ağız bakımlarını aksatmamış olur hem de diledikleri yemekleri tüketebilirler. Ancak bu plaklar günde en az 20 ila 22 saat boyunca ağızda kalmalıdır. Uyurken kesinlikle çıkarılmamalıdırlar. Plaklar ağızda ne kadar çok kalırlarsa dişlerin konumunu o kadar hızlı düzeltirler. Böylece tedavi ideal sürelerde tamamlanır ve kişiler sağlıklı diş düzenine hemen kavuşabilirler.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş düzenindeki problemlerin derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu yüzden şeffaf plakların kullanım süresi de değişebilmektedir. Bu süre genelde 7 ila 15 ay arasındadır. Şeffaf plaklar, gün içerisinde 20 ila 22 saat boyunca kullanıldıkları takdirde, tahmin edilen süreler içerisinde diş düzenini sağlarlar, sağlıklı bir diş görünümü oluştururlar. Bu yüzden ortodontist tarafından aktarılan süre boyunca şeffaf plakları, günde en az 20 saat boyunca ağızda kalacakları şekilde kullanmak gerekir. Hekim tavsiyelerine ve yönlendirmelerine ne kadar düzenli uyulursa tedavi de o kadar kısa sürede başarı ile sonlanır.

Konya invisalign tedavisi ve diğer ortodonti uygulamaları hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, dilerseniz Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu gibi alanında uzman bir diş hekiminden randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?