Blog geri dön
İnvisalign Kimlere Uygulanmaz

İnvisalign Kimlere Uygulanmaz?

Tıp dilinde invisalign olarak bilinen şeffaf plak tedavisi, diş düzensizliği, şekil bozuklukları, dişlerin çarpık bir görüntüye sahip olması gibi problemlerin tedavisinde kullanılır. İnvisalign tedavisi hemen hemen her yaştan insana uygulanabilir. Genel olarak bahsetmek gerekirse 11 ila 12 yaşından küçük çocuklarda şeffaf plak tedavisi yerine diğer önleyici tedaviler tercih edilmektedir. Mesela süt dişi kayıpları, çocuklarda diş düzensizliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Süt dişleri, kalıcı dişler için yer tutma görevi görürler. Erken dönemde kaybedilen süt dişleri, yer tutma görevini yerine getiremedikleri için çevre dişler boşalan bölgeye doğru eğilebilirler. Bu da dişlerde çarpıklık ve düzen bozukluğu oluşmasına yol açar. Yine çene darlığı ve alt çenenin pozisyonuna bağlı olarakta diş düzeni bozuklukları görülebilir. Bu problemler şeffaf plak tedavisi gibi ortodonti uygulamalarından ziyade; yer tutucular, çene genişletme aparatları ve benzer uygulamalarla önlenirler. 

Şeffaf Plak Tedavisi Kimler İçin Uygun Değildir?

İnvisalign tedavisi olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi 12 ila 80 yaşları arasında olan her bireye uygulanabilir. Şeffaf plaklar, diş tellerine göre çok daha estetik bir görünüme sahiptirler. İstenildiği zaman çıkarılıp temizlenebilirler. Diş bakımını ve yemek yeme gibi aktiviteler için engel teşhis etmezler. Bu yüzden ortodonti tedavilerinde sıkça kullanılırlar. 12 yaşından küçük olan hastalarda genelde koruyucu ve önleyici diş hekimliği uygulamaları tercih edilir. 80 yaşından büyük olan hastalarda ise daha çok semptomatik tedavi yani şikâyetlerin dindirilmesine yönelik tedaviler gerçekleştirilir. Ancak elbette bahsettiğimiz durumlar dışında istisnalar mevcuttur. Bu konuda kesin kararı, ağız sağlığınızı ve yaşınızı dikkatli bir şekilde analiz edebilecek, alanında uzman bir diş hekimi verebilir. 

İnvisalign Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

İnvisalign tedavisi, dişlerinde çarpıklık veya bosluklar olan, çene darlığı veya çene pozisyonunda sorunlar bulunan hemen hemen her hastaya uygulanabilir. İnvisalign tedavisi ile hastalar, düzenli dişlere, sağlıklı ve göz alıcı gülümsemelere sahip olabilirler. Şeffaf plak tedavisi olarak da bilinen invisalign tedavisi ile hastalar, diş teli gibi aparatların sebep olduğu olumsuzlukları deneyimlemeden sağlıklı diş düzenine kavuşabilirler.

Konya invisalign tedavisi ve şeffaf plak tedavisi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilir, Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?