Blog geri dön
Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişler sindirim ve konuşma gibi fonksiyonlara yardımı olan önemli yapılardır. Bebeklikten itibaren gelişim gösteren dişler, süt dişlerinin düşüp kalıcı (sürekli) dişlerin sürülmesi ile birlikte zorlu bir sürece girerler. Bu süreçte yaşanan birçok sıkıntı dişlerin düzensiz olarak çıkmasına, dişlerde çarpıklık oluşmasına, dişlerin üst üste binmesine sebep olabilir. Diş düzeninde meydana gelen çarpıklıklara çene darlığı, alt çenenin geride veya önde olması gibi sorunlar da eşlik edebilir. Diş teli tedavisi gibi ortodonti uygulamaları, bahsettiğimiz sorunların çözülmesine yönelik gerçekleşen tedavilerdir. Diş telleri, dişlerin istenilen pozisyona çekilmeleri için sürekli ve ayarlı bir kuvvet uygularlar. Bu da zaman içerisinde dişlerin düzenli ve estetik bir görünüme kavuşmasına sebep olur.

Braket olarak da bilinen diş telleri, kişilerin ağız yapısına göre özel olarak ayarlanır. Bu tellerin gerek yerleşim yerleri gerekse de uygulayacakları kuvvetler tamamen kişinin dişlerinde yer alan probleme yöneliktir. Yine telin yapıldığı madde de ihtiyaca veya hasta talebine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Diş Teli Tedavisi Hangi Yaşta Yapılır?

Diş teli tedavisi genelde 11 ila 12 yaşlarında uygulanmaya başlanır. Bunun sebebi, daha önce fark edilen ortodonti sorunlarının farklı uygulamalar ile düzeltilebilecek olmasıdır. Yine erkenden teşhis edilen diş düzeni ve çene sorunları, diş teli gibi uygulamalara gerek kalmaksızın önlenebilmektedir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren diş muayeneleri aksatılmamalıdır. Erken süt dişi kayıpları, sürekli dişlerin düzenini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi sebeplerden bebeklikten itibaren çocukların ağız ve diş bakımı aksatılmamalı; 5 ila 7 yaşından itibaren yılda en az iki defa diş hekimi ile görüşülmelidir.

Ortodontik Tedavi Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilmektedir. Yaştan yaşa bu tedaviler sırasında kullanılan yöntemler ve uygulamalar değişiklik gösterse de hepsi aynı amaca hizmet ederler. Her yaştan insan ortodontik tedaviler ile sağlıklı ve estetik diş görünümüne sahip olabilir. 

Dişler Her Yaşta Düzeltilebilir Mi?

Dişlerde ve diş düzeninde meydana gelen problemler her yaşta düzeltilebilir. Gerek ortodonti tedavileri gerekse de bu tedavilere eşlik eden cerrahi operasyonlar ile yetişkinler de aynı çocuklar gibi istedikleri zaman sağlıklı ve güzel görünümlü dişlere; göz alıcı bir gülümsemeye sahip olabilirler. Bu yüzden dişlerinde çarpıklık, şekil bozukluğu ve düzensizlik olan her hastaya en yakın zamanda bir ortodonti uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir.

Konya diş teli tedavisi ve ortodonti tedavileri hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir,Konya Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu’dan randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?