Blog geri dön
Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmeli

Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Konya diş teli tedavisi, çarpık ve düzensiz dişlerin tedavisinde kullanılan bir ortodonti uygulamasıdır. Gerek maddi olarak diğer yöntemlere kıyasla daha uygun olması gerekse de yüksek orandaki başarısı sebebiyle oldukça sık tercih edilmektedir. Bu tedavide diş düzeninde bulunan bozukluklar, teller tarafından dişlere uygulanan sürekli ancak ayarlı kuvvetle düzeltilir. Bahsettiğimiz kuvvet zaman içerisinde dişleri olması gerektikleri pozisyonlara doğru yönlendirir. Böylece kişiler daha düzenli, sağlıklı ve estetik bir diş görünümüne sahip olur. Ancak diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar, tedavinin işlevini ve genel olarak diş sağlığını yakından ilgilendirir. Durum böyle olunca ‘’Diş teli kullananlar nelere dikkat etmeli?’’ sorusu epey önem kazanmaktadır.

Diş teli takanların dikkat etmesi gereken şeyler arasında şunlar yer alır:

  • Ağız ve diş bakımına son derece önem verilmelidir. Diş teli kullanılan süre boyunca özel diş fırçaları ve diş ipleri ile ağız temizliği sağlanmalıdır. Diş teli kullanan hastalar; çürüklere, ağız içi yumuşak doku yaralarına karşı ağız bakımlarını kesinlikle aksatmamalıdır.
  • Diş teli kullanılan süre boyunca sert dokulu yiyecekleri ve sert kabuklu yemişleri tüketmemeye dikkat etmek gerekir.
  • Zeytin, erik ve kiraz gibi sert çekirdekli gıdaları tüketirken çekirdeklerini önceden çıkarmak gerekir. Böylece diş telinin veya dişlerin yanlışlıkla zarar görmesi önlenir.
  • Asitli gıdalardan uzak durmak gerekir. Asitli gıdalar gerek diş minesine gerekse de diş tellerini dişe sabitleyen yapılara zarar verebilir. Bu da hem genel diş sağlığını hem de diş teli tedavisinin gidişatını olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Gıdalar, yumuşak ve dikkatli lokmalarla tüketilmelidir. Ağzın sağ ve sol tarafı bu süreçte eşit olarak kullanılmalıdır.
  • Elma, armut ve dürüm gibi gıdaları bıçakla dilimleyerek, küçük parçalara ayırarak tüketmek gerekir. Çünkü ön dişlerin koparma ve ısırma amacıyla kullanılması diş tellerine zarar verebilir.
  • Ağıza, dişlere ve diş tellerine yapışabilecek sakız ve jelibon gibi gıdalardan uzak durmak gerekir. Bu tarz yapışkan gıdalar diş tellerinin arasına yapışabilir ve tellere zarar verebilir.

Doktorunuz diş teli kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken konular hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Konya diş teli tedavisi hakkında merak edilenler için bize ulaşabilir, Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu gibi alanında uzman bir diş hekiminden randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?