Blog geri dön
Diş Sıkma Botoksu Nedir

Diş Sıkma Botoksu Nedir?

Günümüzde gerek sosyal yaşamın gerekse de iş ve okul yaşamının getirdiği stres birçok insanın hayat kalitesini düşürmektedir. Bu stres, diğer çeşitli problemlerle birleştiğinde kişilerde diş sıkma veya diş gıcırdatma olarak bilinen duruma yol açabilmektedir. Tıp dilinde bruksizm olarak bilinen diş sıkma rahatsızlığı, diş ağrılarından migrene; diş düzleşmesinden diş minesi aşınmasına kadar birçok sağlık sorununa yol açabilir. Hastalar gün içerisinde veya uyurken istemsizce dişlerini sıkar ve gıcırdatırlar. Konya burksizm tedavisi, diş sıkma botoksu olarak bilinen uygulama ile sağlanabilmektedir.

Massater botoksu olarak da bilinen diş sıkma botoksunda, çiğneme kaslarına botoks enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyonla diş sıkmaya sebep olan kaslar belirli ölçüde zayıflatılır. Böylece diş sıkma sorununa son verilir ve kişinin hayat kalitesi büyük oranda arttırılır. Konya massater botoksu yemek yeme ve konuşma gibi fonksiyonları kesinlikle etkilemez. Yalnızca istemsizce gerçekleşen diş sıkma, diş gıcırdatma rahatsızlığını giderir.

Massater Botoksu Neden Yapılır?

Massater botoksu, istemsizce diş sıkmaya ve diş gıcırdatmaya sebep olan kasların rahatlatılabilmesi için yapılır. Bu uygulama ile diş sıkma sorunu ortadan kaldırılır. Böylece diş sıkmaya bağlı ortaya çıkabilen; diş minesi aşınması, baş ağrısı, diş ağrısı, çene kasılması gibi problemler çözülür. Massater botoksu sayesinde hastalar çenelerinden baş bölgesine yayılan kasılma hissinden kurtulabilirler.

Diş Sıkma Botoksu Kimlere Uygulanır?

Konya diş sıkma botoksu, 18 yaşından büyük olan yani reşit olan her hastaya yapılabilmektedir. Çenede yer alan ve çiğnemeden sorumlu olan bazı kaslar gerektiğinden daha aktif olabilirler. Kişinin istemi dahilinde kasılarak diş sıkmaya ve diş gıcırdatmaya sebep olabilirler. Diş sıkmanın şiddeti gün içerisinde ve uyurken farklılık gösterebilir. Bu da hastaların uykularını ve verimliliklerini etkileyebilir. Bu tarz sıkıntıları olan ve 18 yaşından büyük olan hastalara massater botoksu olarak da bilinen diş sıkma botoksu uygulanabilmektedir.

Massater botoksu hakkında detaylı bilgi için sitemizde yer alan Diş Sıkma Botoksu isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Konya diş sıkma botoksu hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir, Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sevtap Alp Aydoğdu gibi alanında uzman bir diş hekiminden randevu alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
Size nasıl yardımcı olabiliriz?